Atunci cînd este bauta în cantitate exagerata (peste 4 cesti zilnic sau, altfel spus, peste 1 kg cafeina pe zi), cafeaua poate produce organismului si unele suferinte:
- creste excitabilitatea sistemului nervos central, manifestata clinic prin stari de anxietate, agitatie, dureri de cap în regiunea frontala, tremuraturi ale extremitatilor, insomnie, halucinatii, stari confuzive si chiar convulsii;
- creste pulsul (tahicardie), precum si tensiunea arteriala, în special în cazul bolnavilor hipertensivi sau a celor cu suferinte coronariene;
- în suferintele grave ale ficatului (hepatite cronice, ciroze), este contraindicata, nu atît datorita concentratiei de cafeina, cît a mercaptanilor, care sînt recunoscuti ca toxici hepatici severi;
- stimuleaza mult secretiile gastrice si, din acest motiv, nu le este indicata bolnavilor cu gastrite, cu ulcere gastrice, duodenale sau cu colite cronice;
- prin continutul crescut în grasimi, nu este recomandata bolnavilor cu hiperlipidemie si mai ales cu hipercolesterolemie, pentru a nu favoriza dezvoltarea procesului de ateromatoza sau ateroscleroza;
- favorizeaza depunerile de acid uric în articulatii, în caz de guta;
- în hipertiroidie, poate declansa tahicardie severa si alte tulburari de ritm cardiac;
- creste valorile glicemiei, în special la obezi si la diabetici;
- cafeaua nu este recomandata femeilor în perioada menopauzei si a postmenopauzei, deoarece ar favoriza osteoporoza (modificare biologica si de structura a oaselor, periculoasa prin riscul aparitiei cu usurinta a fracturilor diverse). Ele pot bea cafea daca adauga si o cantitate de lapte.